ZAJEDNIČKO VRIJEME DJECE I RODITELJA TIJEKOM LJETA

Ubrzani tempo života, obilje poslovnih obveza i uporaba digitalnih medija značajno  utječu na sve aspekte naših života, što ostavlja malo  kvalitetnog vremena za zajedničke obiteljske trenutke. Mnoga istraživanja ukazuju na  važnost vremena koje djeca provode sa svojim roditeljima i  zaštitnu ulogu koju takva druženja imaju. Obiteljski zakon  podsjeća na  važne elemente zdravlja, razvoja, njege i zaštite djeteta, posebice u članku 95 koji govori kako su roditelji dužni  odgovorno čuvati i njegovati dijete te se skrbiti o njegovim potrebama. Posebice je važno vrijeme godišnjih odmora  jer nam omogućava više kvalitetnog zajedničkog vremena.  Prema teoriji snage obitelji  svakodnevno provođenje slobodnog vremena s  obitelji povezano je s kohezijom obitelji (osjećaj povezanosti među članovima obitelji) i brojim pozitivnim ishodima za razvoj djece (pogotovo male djece), uključujući socio-emocionalni, fizički, kognitivni razvoj i razvoj jezika, pri čemu je važno djeci osigurati stimulirajuću okolinu. Roditeljima se nameće niz pitanja kako u izazovnom ljetnom periodu zadovoljiti potrebe djeteta, također i svoje potrebe, te se istodobno osjećati dobro i uspješno u svojoj roditeljskoj ulozi. Iznimno je važno   djeci rane, predškolske i školske dobi osigurati uvjete da se tijekom ljeta opuste i odmore – tzv. „odmor od vrtića“. U planiranju zajedničkog ljetnog vremena  najčešće se  primjećuju dvije krajnosti:  potpuna struktura i ispunjenost aktivnostima  ili  potpuni izostanak strukture i pravila. Često nije jednostavno naći ravnotežu između ove dvije krajnosti. Iz naših “cipela” odraslih osoba kada zamišljamo  svoj idealni ljetni odmor on uključuje opušten i ležeran raspored. U preostalom dijelu godine ionako imamo niz  različitih aktivnosti koje moramo obaviti. Isto tako, djeci trebamo osigurati opuštanje i odmor.


Djeca žele provoditi vrijeme sa svojim roditeljima

Možete osmisliti vrlo jednostavne aktivnosti, te će djeca biti oduševljena u vašem društvu. Kada ste zajedno, najvažnije je u potpunosti se posvetiti  djetetu, na način da ste prisutni dušom i tijelom, da dijete može osjetiti da ste zadovoljni upravo zato što provodite zajedničke trenutke. Ako je potrebno, isključite sve ometajuće čimbenike (posebice mobitel).
Iskoristite vrijeme godišnjeg odmora i učinite ono za što inače nemate vremena, pritisnuti radnim i drugim obavezama, bilo da se radi o pripremi kakvog kolača ili jela, što odavno planirate, ili odlasku na kakvo novo mjesto, koji put zajedno s malim prijateljem ili prijateljicom vašeg djeteta. Nemojte se opterećivati  dosađuje li se vaše dijete i razmišljanjem kako  morate u potpunosti ispuniti  slobodno vrijeme svog djeteta kako se ono ne bi dosađivalo. Nije potrebno kroz cijeli dan osmišljavati aktivnosti. Kada se  dosađuju  djeca imaju priliku sama pronalaziti kreativne načine kako da se zabave i  naučiti sami sebi organizirati vrijeme, što ne mogu ako im stalno netko drugi sugerira što trebaju raditi.  Samostalno planiranje vremena i aktivnosti zahtijeva pažnju i trud, kao i  razvoj motivacije i samoorganizacije djeteta. Ne  treba se ustručavati ostaviti tijekom ljeta djeci dovoljno praznog vremena kako bi sama mogla otkriti što ih zanima i kako žele iskoristiti vrijeme. Kada vam sljedeći put dijete kaže da mu je dosadno umjesto  vašeg prijedloga što može raditi  vratite odgovornost djetetu pitanjem „Što misliš da bi sada mogao raditi?“.

Nekoliko prijedloga za zajedničke aktivnosti…

Važno je podsjetiti kako manja djeca imaju kraću  pažnju pa ih treba izložiti kraćim, ali češćim aktivnostima, dok se s većom djecom mogu planirati aktivnosti dužeg trajanja.

  • Napravite domaću pizzu. Neka svatko doprinese svojim idejama. Dodajte zdrave sastojke i evo ručka ili večere za cijelu obitelj.
  • Zajedno  postavite šator u dječjoj sobi. Bilo da je riječ o pravom šatoru ili improviziranom od plahti i dekica kakve smo mi nekoć izrađivali, zajamčeni su sati zabave dok su nepovoljne vremenske prilike.
  • Novim detaljima preuredite dječju sobu, sebi i djetetu dajte priliku za  kreativne zajedničke aktivnosti (prilikom biranja imajte na umu dječje želje i dob).
  • Posijte sjemenke biljaka prema djetetovom izboru, na balkonu ili u vrtu.  Neka djetetov zadatak bude zalijevanje i briga o biljkama  tijekom cijelog ljeta.
  • Organizirajte večer društvenih igara. Birajte igre koje su u skladu s djetetovim godinama.
  • Posjetite s djetetom gradske znamenitosti.
  • Osmislite  pravi piknik. Bilo da je riječ o gradskom parku ili livadi na selu, djeca će uživati u promjeni rutine.
  • Legnite na travu i promatrajte oblake. Dodijelite im oblike na koje vas najviše podsjećaju.
  • Kao dio vaše zajedničke rutine  uživajte u čitanju slikovnica, potaknite razgovor o pročitanom.
  • Možete napraviti zdravi domaći sladoled imajući na umu djetetove najdraže okuse. Neka vam ono pritom pomaže u izradi.
  • Odaberite jednu novu vještinu koju ćete pokušati svladati do kraja ljeta   zajedno s djetetom.
  • Kada  ste na plaži, skupljajte  što više školjaka pa po povratku kući napravite skulpturu od njih.
  • Odaberite rutu i zajedno vozite bicikle. Ako dijete još nije savladalo vožnju, ljeto je idealno da to nauči.
  • Bacajte kamenčiće u rijeku, jezero ili more i bilježite tko je uspio postići najveću udaljenost.
  • Organizirajte sportsku aktivnost za dijete i njegove prijatelje u svome dvorištu.
  • Izradite avione od papira i natječite se u tome čiji će najviše poletjeti.
  • Tijekom najvećih vrućina priredite vodenu zabavu u dvorištu ili na balkonu. Nekoliko vodenih prskalica i balona sasvim je dovoljno za rashlađivanje.
  • Potaknite dijete da  nacrta strip/slikovnicu u kojem će uz pomoć crteža opisati najdražu ljetnu uspomenu.

Opuštenija djeca i  roditelji u ljetnom periodu

Za uspješno „funkcioniranje“ u svojoj roditeljskoj ulozi važno je da se  roditelji opuste i dopuste djeci da se opuštaju za vrijeme praznika. Ljeto je period kada djeca i odrasli  imaju  manje obveza i opušteniji raspored.  Promjena rutine može ublažiti tijekom godine nakupljeni stres. Činjenica je kako djeca  pokazuju iste zdravstvene probleme povezane sa stresom kao i roditelji,  ali  oni se na to ne znaju žaliti pa roditelji najčešće misle da ih ništa ne pogađa, što je apsolutno krivo.   Kod djece stres  utječe na emocije, ali i narušava sposobnost pamćenja, učenja i kritičkog razmišljanja.  Zato je vrijeme odmora u kom se djeca nalaze u sigurnom okruženju, mogu se  slobodno igrati kada požele,  idealno za opuštanje i nadoknađivanje za sve narušeno   stresom.

Kako možete pomoći vašem djetetu i sebi da se zabavljate i budete opušteniji preko ljeta?

  • Dajte im slobodu:  umjesto  da djetetu  sve isplanirate, dajte mu  prostor da i samo odluči što bi željelo, gdje i kada. Osnažite svoje dijete ne samo da se zabavlja, već i da istražuje svijet oko sebe umjesto da uvijek ima popis ideja što mogu raditi. Na taj način, djeca će se zabaviti, a vi nećete gubiti autoritet.
  • Isključite ih“ kad god to možete: ljeto je vrijeme kada će djeca slobodno vrijeme provoditi i na raznim uređajima igrajući se u imaginarnom  svijetu. Dopustite im igru, no ograničite ju, ali na način da djeca to isto vrijeme provedu igrajući se u stvarnosti, a ne na računalima, tabletima i mobitelima.  Nemojte strogo zabranjivati, radije ih kroz vaš primjer  potaknite na  stvarnu igru u realnom svijetu  i interakciju s drugom djecom, što će ih u konačnici učiniti i mnogo kreativnijima za jesenske vrtićke aktivnosti.
  • Zajednički odmor: djeca kao i mi odrasli odmor na nekom drugom mjestu doživljavaju kao pravi odmor,  pa se potrudite  odvesti ih izvan okruženja u kojem su cijele godine. Promjena krajolika tijekom ljeta djeci će napuniti baterije.
  • Postavite granice i odstupite: uspješan roditelj  daje djetetu prostora, omogućuje  da neke stvari obavi samo.  Imajte na umu da to  neće uspjeti ako se vi ne osjećate ugodno što ste dali djetetu slobodu i samo čekate kada biste mogli uskočiti. Pronađite kompromis koji vam odgovara i postavite neke granice. One mogu biti vrlo jednostavne koje će vam  pomoći da  uspijete izgraditi povjerenje s djetetom. Trebale bi dati djetetu osjećaj slobode koji želi, a vas ne bi smjele činiti nemirnima.
  • Ne uzrujavajte se zbog nereda: ako se uzrujavate zbog blatne odjeće ili ogrebotina,   dijete će odustati od istraživačkih avantura u prirodi.  Provjerite i zabranite  samo ako uočavate neka ugrožavajuća ponašanja.
  • Ne slijedite trendove na  društvenim mrežama: mnogi roditelji osjećaju pritisak ili krivnju na temelju onoga što vide na društvenim mrežama. Odmor je prije svega vrijeme za bolje  povezivanje   sa svojom djecom, ali i   priliku za djecu da se odmore. Umjesto da pratite što se nudi i gdje su djeca vaših prijatelja i poznanika,  posvetite to isto vrijeme svojoj djeci i kvalitetnom zajedničkom vremenu.
  • Najvažnije je znati opustiti se i otpustiti napetost od ubrzanog ritma koji s posla često prenosimo na kućnu atmosferu pa i na druženje s djecom.

Roditelji i njihovo slobodno vrijeme
 
Kompetencije roditelja podrazumijevaju sustavan angažman na jačanju svojih osobnih, partnerskih,  profesionalnih i roditeljskih kompetencija. Iz navedenog iznimno je važno da i roditelji prema svom raspoloživom vremenu i mogućnostima njeguju svoj međusobni odnos bračnih partnera, a zatim i roditelja i vrijeme za opuštanje. 
Djeca su u fokusu događanja, naročito kada su malena, nesamostalna i u potpunosti ovisna o roditeljima. Samim tim što su odrasli ljudi svojim vlastitim izborom odabrali biti roditelji imaju obvezu i odgovornost  najveći dio svog vremena, obveza i životnih aktivnosti odgovorno i brižno posvetiti vlastitoj djeci,  prilagoditi svoj život  njihovu odgoju, bezbrižnom rastu i poticanju cjelovitog razvoja te im pružiti bezuvjetnu ljubav. To ne znači kako roditelji nemaju pravo na dio vlastitog osobnog slobodnog vremena kao i na zajedničko vrijeme u kojemu kao partneri grade svoj međusobni odnos. Zato je važno da roditelji imaju kratke ili malo dulje predahe koje mogu provesti sami u odmoru i zabavi: kod kuće ili na putu uz ugodan ručak ili romantičnu večeru i razgovor dok djeca spavaju, a ukoliko imaju na raspolaganju djedove i bake ili pouzdane prijatelje s kojima djeca mogu ostati sat, dva ili jednu noć, mogu si priuštiti zajednički šetnju gradom, večernji izlazak u dvoje ili u društvu prijatelja i sl. Promišljeno planiranje i  korištenje odmora  uvelike će pridonijeti obnovi energije za nove životne i radne izazove  koji se pred nas postavljaju.  Ne moramo se opterećivati hoćemo li napustiti mjesto stanovanja ili ćemo kvalitetno osmisliti  svoj odmor kod kuće. Važnije je opustiti se,  dobro zabaviti i pronaći  vrijeme  za obitelj, prijatelje i sebe same birajući aktivnosti i hobije koji će nas učiniti ispunjenima i sretnima.