Međunarodni dan geološke raznolikosti obilježili smo u subotu 5. rujna šetnjom šumom Moslavačke gore i kroz istraživanje ljepota moslavačkog kraja. Projekt smo organizirali u suradnji s prijateljima iz odgojne skupine Medvjedići, članovima udruge Moslavina i LAG Moslavina te Knjižnicom i čitaonicom Popovača.

Osim prirodnih ljepota našeg kraja, djeca su imala priliku otkriti gdje se nalazi prirodni bunar s naftom Martin, upoznati se s različitim vrstama tla te prirodnim zemljinim resursima, glinom i kristalima, kojima je naš kraj bogat.


Obogaćena iskustvom i zanimanjem za temu, odlučili smo ju malo bolje istražiti u našoj sobi dnevnog boravka koju smo oformili prema primjeru pravog arheološkog nalazišta. Djeca su u aktivnostima imala priliku spoznavati putem svih osjetila.

Putem senzorno – edukativne kutije djeca su učila o zemljinim resursima – nafta, zlato, minerali i kristali.

Putem makete djeca su imala priliku dodirivati, mirisati, vizualno uočavati različite vrste tla – crvenica, crljenica, pijesak i glina.

Za poticanja razvoja grafomotorike, fine motorike i koordinacije oko – ruka djeca su slagala kristale na kartone s predlošcima različitih vrsta crta, kvačila slike s kvačicama, olovkom crtala kristale u 3D obliku prema predlošku, modelirala glinu, prema predlošku brojala i slagala kamenčiće.





Upoznali smo se i s davnim svijetom dinosaura putem makete s orbiz kuglicama.

Djeca su imala priliku koristiti i prave alate u aktivnosti razbijanja gipsane skulpture, a s ciljem rudarenja dijamanata.

Svjetlosni efekti i svjetlucajući kamenčići su zadržavali pažnju djece, interesirali ih za temu, rastresiti materijali su ih opuštali, a u isto vrijeme su se igrali, učili i družili.


Zanimljivost teme je rezultirala i osobnim zbirkama kristala i minerala kod pojedine djece iz skupine i pojačanom željom za boravkom u prirodi.
